:( Provoz stránek ukončen :(

od 13.3.2011 vysílá TV LOVE Ošklivku Katku !!!

Jak se točí Ošklivka Katka?

7. července 2008 v 9:58 |  Média
Můžeme? OK. Jedeme!" ozývá se z výrobních hal pražského strojního gigantu na Kolbenově ulici hlas režiséra Petra Slavíka. Na uši si nasazuje sluchátka, do ruky bere scénář pro kontrolu dialogů. Televizní štáb zhruba padesáti lidí tady připravuje seriál Ošklivka Katka. Nechte se pozvat do zákulisí…
Zatímco televize ten večer nabídne divákům první díl Ošklivky, tady se točí díl sedmnáctý až čtyřiadvacátý. Začíná se velmi brzy. Snídani podává catering už v 6.45, od 7.00 pak musejí být všichni filmovou hantýrkou řečeno "na place".
Budíka na brzkou ranní hodinu má nařízeného hlavní maskérka seriálu Andrea McDonald. Dvanáctihodinovou pracovní směnu začíná obvykle s hlavní hrdinkou Kateřinou Janečkovou. Udělat z ní ošklivku jí trvá zhruba 15 minut. "Konečnou krásnou podobu Katky máme v této chvíli vymyšlenou zhruba na 90 procent, dolaďovat ji budeme postupně," říká Andrea.
Během natáčení je buď ona sama nebo její kolegyně neustále k dispozici všem hercům. Když je třeba, hřeben na učesání někoho z nich poslouží i jako rekvizita. Co se týká kosmetiky, základní věci má stále po ruce. Spotřeba líčidel je tady obrovská. "Tělové pudry, rtěnky a lesky na rty s ovocnou příchutí nestíhám skoro dokupovat," směje se.

Víte, co vidíte?

Jak vlastně vzniká to, co nakonec vidíte každé pondělí a středu v televizi? Představte si, že každý záběr seriálu je po úpravách zhruba to, co zabírá kamera. Za ní stojí kameraman, vedle jeho asistent a taky zvukař, který drží mikrofon na dlouhé tyči. U světel stojí osvětlovači a režisér Petr Slavík sedí u malých obrazovek, které ukazují to, co je v kameře. Kolem pobíhá spousta dalších lidí. Je tu kostymér, vedoucí natáčení, klapka…A samozřejmě herci. Právě oni jsou teď nejdůležitější, všichni se dívají na ně.
Olga Lounová hraje v seriálu Patricii, kamarádku snoubenky hlavního hrdiny Tomáše. Stejně jako Katka, i ona se uchází o místo sekretářky v módní firmě KM Styl. Kamarádkou je pověřena, aby Tomáše hlídala. "Patricie je rozmazlená, sobecká, zvyklá na luxus, ale není zlá. Je hloupá, a tak jí některé věci dochází později," líčí svou hrdinku Olga Lounová.
I když ztvárňuje zápornou postavu, o to líp se jí prý hraje. Natáčí patnáct až dvacet dní v měsíci a snaží se dát do toho úplně všechno, protože je to pro ni vůbec první příležitost představit se většímu množství diváků! "Byl to pro mě šok, když mě v castingu vybrali na hezkou ženskou," směje se Olga. Před pár lety si prý prošla podobným osudem, který scenáristé přidělili Katce. "Když si na sebe vzpomenu…měla jsem o pár kilo navíc, kudrnatý vlasy jsem nosila rozpuštěný a neupravený a vůbec celá jsem byla takový podivná," líčí Lounová.

Herci? Ti jsou nejhorší…

Jakýmsi "šéfem" seriálu Ošklivka Katka je producent Jan Bílek. Jeho nejbližšími asistenty jsou vedoucí produkce Aleš Týbl a vedoucí natáčení Lea Hasoňová. Seriál se netočí díl po dílu, jak vidíte v televizi, ale po jednotlivých obrazech. V následujících čtyřech týdnech natočí štáb všechny obrazy z dílů 17 - 24, teprve posléze ve střižně z nich vzniknou zhruba padesátiminutové celky, které vidíte na obrazovce.
Dnes se točí obrazy odehrávající se v kanceláři Filipa Markvarta (Josef Carda), v kanceláři prezidenta KM Stylu Tomáše Meduny (Lukáš Hejlík) a v sekretariátu firmy. Natáčí se s osmi herci. Jsou tady: Kateřina Janečková, Lukáš Hejlík, Michaela Horká, Michal Zelenka, Olga Lounová, Vojtěch Hájek, Josef Carda a Petr Meissel. Kompars se dnes na scénu nedostane.
"Nejobtížnější bývá sestavit natáčení plán, kdy musíme brát v úvahu všechny závazky herců v divadlech a v jiných projektech. Někdy se jich na natáčení vystřídá i osmnáct, to je pak opravdu výkon," usmívá se Lea Hasoňová. Nejkomplikovanější práci má produkce s Václavem Vydrou, seriálovým tatínkem ošklivky Katky. Kromě seriálu hraje v několika pražských divadlech, a tak nebývá lehké organizovat mu čas. Olga Lounová, seriálová Patricie, tráví před kamerou patnáct až dvacet dní v měsíci a s časem to má podobně: když netočí, hraje zrovna v muzikálu Golem nebo koncertuje se svou kapelou Blind Angie.
Tvorba každého dílu Ošklivky Katky od příprav až po postprodukci trvá průměrně deset dní. Každému záběru předchází zkouška, teprve po ní se jede naostro. Řada záběrů se točí i několikrát, než je režisér úplně spokojen.
Tak například: Olga Lounová má sice ve scénáři poznámku, že při dialogu sedí na stole, jenže nevypadá to dobře, a tak ji režisér dává pokyn, aby zůstala sedět za ním. Takhle to půjde pořád dokola…Nejen dnes. I zítra. A za týden. Pokud se seriál bude líbit, bude se tahle parta lidí scházet nejméně ještě rok a půl! "Ježišmarjá, nevím ani co bude za týden, natož za rok!" reaguje Andrea McDonald na poznámku, jestli už nad seriálem přemýšlela tímto způsobem. "Třeba dostaneme nějaké volno, aby si mě rodina vůbec pamatovala," usmívá se.
Práci její i všech ostatních můžete sledovat každé pondělí a středu na Primě. Zapněte si televizi ve 20.00 hodin.
autor: Jana
( zena.centrum.cz )
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama